Patlamadan Korunma Dokümanı

30.04.2013 Tarihli 28633 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan  “ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK “ e göre; İşyerlerinde oluşabilecek patlayıcı ortamların tehlikelerinden çalışanların sağlık ve güvenliğini korumak amacıyla hazırlanan dokümanı” ifade eder.

Firmalar, iş alanlarını güvende tutmak için bazı işlemleri ve teknik bilgileri uygulamak durumundadırlar.  PKD yani Patlamadan Korunma Dokümanı yasal zorunluluk olarak yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı kimyasal bulunduran, kozmetik ürün imalathaneleri, akaryakıt istasyonları, mobilyacılar vb. tüm firmalarda hazırlanması gereken ve Bakanlık İş Teftiş Kurulu denetimleri incelemesinde müfettişlere gösterilmesi zorunlu olan bir belgedir. Hem iş alanını hem de çevre güvenliğini sağlamak amacıyla hazırlanan bir dokümandır. Bu doküman sayesinde, çalışanların sağlık ve güvenlikleri için tedbirler alınmakta ve çevreye zarar verilmesi de engellenmektedir.

 “Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkındaki Yönetmelik” yasası ile zorunlu hale gelen Patlamadan Korunma Dokümanı, hazırlanmaması durumunda cezai işlem uygulanır.

PKD Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

PKD, endüstriyel üretim tesislerinde, kimya sanayilerinde, kozmetik üretim alanlarında ve yanıcı-patlayıcı-parlayıcı kimyasal bulunan yerlerde hazırlanması zorunlu olan bir dokümandır. Patlayıcı ortamın oluşmasını engelleme, yapılan iş gereği patlayıcı ortamın önlenmesi mümkün değilse bu alanlarda özel alan oluşturmak, çalışanların sağlık ve güvenliklerini riske atmamak ve bu belirlenen alanlardaki ekipmanlara dikkat edilerek hazırlanmaktadır.

Patlama risklerinin değerlendirilmesi yapıldıktan sonra uygun alanlar belirlenir ve böylelikle çalışanların iş ortamında daha rahat ve daha sağlıklı çalışmalarına zemin hazırlanır. Patlamadan Korunma Dokümanı, günümüz şartlarında birçok tesis için şart olup, zamanında hazırlanması mecburi olan bir belgedir.

Uzmanlara Danışın;

PKD düzenlemesi için harekete geçen üretim tesislerinin en çok dikkat etmeleri gereken detay, doğru şekilde dokümanı hazırlamak veya hazırlatmaktır. Bu konuda uzman olan ekibimiz ile iletişime Patlamadan Korunma Dokümanı hazırlamalarını talep edebilirsiniz. İletişim bilgilerimizden firmamıza ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.